איך לשרוף קלוריות (בלי ספורט)?!

שיתוף:

בטח שמעתם פעם לא על המושג ” גירעון קלורי ” בהקשר של ירידה במשקל.

הגוף שלנו שורף במהלך היום אנרגיה (=קלוריות) כדי להתקיים: אפילו בביצוע פעולות פשוטות כמו נשימה, אכילה, הליכה וכיו”ב.

ממוצע טוב לנשים בשריפת קלוריות יומית הוא בין 1200-1500 קלוריות ולגברים בין 1800-2200.

גירעון קלורי אומר שבחישוב פשוט – אם נכניס לגוף שלנו (מהמזון) יותר קלוריות ממה שהגוף צריך כדי להתקיים ביומיום  –בהכרח נשמין.

אם נכניס אותו דבר – בעקרון לא נשמין ולא נרזה אבל לאורך זמן סביר להניח שנשמין כי הגוף מתייעל עם הזמן ושורף פחות קלוריות, מה עוד שהשרירים שלנו מידלדלים עם השנים ככל שמתבגרים ולכן הגוף צורך פחות קלוריות.

מצד שני – אם נכניס באופן עקבי פחות קלוריות ממה שהגוף צורך – הרי שהגוף יצטרף להשתמש במאגרים (מאגרי השומן) כדי לייצר אנרגיה להתקיים – וזה מה שנקרא “שריפת שומן” = ירידה איכותית” במשקל!!

כך למשל, אם מישהו שורף בממוצע 1500 קלוריות ביום ומכניס כל יום לגוף רק 1200 קלוריות – לאורך זמן הגוף שלו יהיה חייב להשתמש במאגרי השומן כדי לייצר אנרגיה ולפצות על המחסור של 300 קלוריות.

פשוט, נכון?

לא כל כך… כי בפועל אנחנו צורכים הרבה מאד קלוריות ביום ולפעמים אפילו בלי מודע. ולעיתים קצב חילוף החומרים שלנו הוא מאד נמוך אפילו מהממוצע ואז קשה מאד ליצור גירעון קלורי.

וכמובן שממש לא מומלץ לרדת לתפריט יומי “רעב” של 1000 קלוריות ביום כי זה יגרום רק לתופעה הפוכה של סטרס לגוף ודילול בשריר במקרה הטוב, עייפות, עצבים וחוסר אנרגיה.

נכון, אפשר להוסיף גם פעילות גופנית יומיומית כדי בפועל יותר לשרוף קלוריות ביום – אבל לא לכולנו יש הפריבילגיה הזו.

אז מה עושים???

לא לדאוג! דאגתי לכם ל- 3 טיפים מנצחים שאתם יכולים להתחיל ליישם כבר ממחר ופשוט להתחיל לשרוף קלוריות כל יום גם בלי אימונים (למרות תמיד מומלץ לשלב גם כושר בעיקר בשביל תחזק את הגוף ובשביל הנפש, אבל זה לדיון אחר…). מוכנים??? קבלו!! 

  1. פשוט לזוז יותר – ללכת יותר ברגל, לעלות במדרגות, להחנות רחוק בכוונה, לצאת להליכות עם הכלב, להתהלך הלוך ושוב כשאתם מדברים בטלפון, לנקות את הבית, לצאת לרקוד וכו’. איזה עוד רעיונות עולים לכם איך אפשר לזוז יותר? 
  2. להתרכז בבניית שריר – את זה אפשר לעשות ע”י אכילה של יותר חלבונים הבונים שריר; ושריר שורף אנרגיה! ככל שתהיה לנו מסת שריר גדולה יותר הגוף יצליח לשרוף קלוריות הרבה יותר לאורך היום ואפילו במנוחה. יודעים כמה מסת שריר יש לכם והאם אתם עומדים בנורמה? אפשר לבדוק את זה בבדיקה פשוטה על מכשיר טאניטה דיגיטלי !
  3. לאכול יותר ארוחות קטנות (בממוצע כל 3 שעות) בדגש על חלבונים, פחמימות מורכבות וסיבים תזונתיים – כך אנחנו שומרים על הגוף בפעילות מטאבולית לאורך היום והוא צריך לעבוד קשה יותר בפירוק ועיכול – מה שמצריך ממנו יותר אנרגיה המשמשת לשרוף קלורית. נסו לשלב יותר מזונות כמו ירקות, קטניות, דגנים ומאכלים המכילים סיבים תזונתיים ופחות פחמימות או סוכרים פשוטים שהגוף כמעט לא מתאמץ בפירוקם.

עוד אופציה היא גם להחליף ארוחה ביום או שתיים בשייק ארוחה מזין, שנותן לגוף הרבה ערכים תזונתיים במינימום קלוריות (וכך “חסתכם” עוד 300-400 קלוריות ביום בלי ליצור לגוף חסך!) 

יאללה תתחילו ליישם ולשרוף לשרוף לשרוף קלוריות כמובן…

מוזמנים ליצור קשר לשאלות והתייעצויות נוספות ולעקוב במדיות השונות לטיפים נוספים בנושא כושר, תזונה ומוטיבציה J

הכותבת הינה מאמנת כושר ותזונה אישית
מטעם הג’ימנסיה ישראל ו NCS ביה”ס למאמני תזונה
בעלת מועדון אימונים וירטואלי ותכניות ליווי אישיות ובקבוצות קטנות
לאורח חיים בריא ולתזונה נכונה.

קישור לדף הפייסבוק וערוץ YouTube עם סרטונים בנושא כושר:
https://www.facebook.com/MyFitClubMG/
https://www.youtube.com/user/meital2607/videos
באינסטגרם MEITALGABAY@

לינק להשארת פרטים

נושאי כתבות נוספים

פוסטים אחרונים

עקבו אחרי

הצטרפו לניוזלטר

רוצים אימון מתנה לבית?