“עקרון החמש שניות” – איך לקבל החלטה ולהוציא אותה לפועל מיד, גם בלי מוטיבציה (או לזנק מהמיטה מיד כשהשעון מצלצל!)

שיתוף:

מה גורם לדחיינות? למה אנחנו רוצים משהו, מתכננים, חושבים עליו שוב ושוב אבל לא מצליחים תמיד להוציא לפועל? בעיקר כשמדובר בהחלטות הקשורות לשיפור אורח חיינו ובריאותינו – איך אנחנו יכולים לצאת מלופ ה”נודניק” שאנחנו שמים שוב ושוב על הדברים שאנחנו רוצים להשיג? 

 

אנחנו מבטיחים לעצמינו ש”מחר זה יהיה אחרת”. ממחר נתחיל מחדש. אבל מחר מגיע ואנחנו עדיין תקועים בהרגלים הישנים או “דוחים” את השינוי ליום אחר (או לאף-פעם-לא).

לפעמים אפילו המשימה הכי קטנה כמו לקום בשעה מוקדמת, ללכת לאימון שקבענו להיום או להכין משהו בריא לאכול נדמית כבלתי אפשרית.

 

 

לרוב זה קשור לפחדים הבלתי מודעים שלנו שמעכבים ועוצרים אותנו, בלי לדעת או להבין אפילו למה. ברור שלכל דבר יש סיבה או אירוע מחולל מהעבר שצרוב לנו בתת-מודע. 

אבל היום לא נדבר על ה”למה” אלא על ה”איך”.

איך אנחנו מתגברים על הנטייה הזו לדחות דברים, ואיך אנחנו מוציאים לפועל החלטות חשובות ודברים שאנחנו רוצים להשיג או לעשות, גם בלי מוטיבציה ראשונית??

מל רובינס, סופרת ידועה של רבי מוכרת, כתבה על כך ספר שלם, מעבירה הרצאות ב TED ומלמדת אלפי אנשים לעשות איך לעשות שינוי אמיתי ומיידי. היא קראה לזה “עקרון החמש שניות”. 

מל אומרת שיש למוח שלנו “חלון הזדמנויות” של 5 שניות לכל היותר להוציא מחשבה לפועל, אחרת היא מתמסמסת, נדחית ואף נעלמת או שנכנסים הפחדים והמוח מוצא תירוצים לעכב. 

ולכן – ברגע שאנחנו חשים במהלך היום דחף לעשות משהו או לפעול להשגת מטרה כלשהי (כשהכוונה היא למשהו חיובי, שאמור לשפר את חיינו ולקדם אותנו לעבר המטרות שלנו) – עלינו לזוז מיד – פיסית. העקרון אומר: ברגע שעולה הדחף – לספור לאחור מחמש עד אחת: 5,4,3,2,1… ולצאת לדרך. לנקוט פעולה. לשגר את עצמינו קדימה כמו טיל בליסטי!

ממש כמו הסלוגן של NIKE – JUST DO IT. בלי לחשוב על הדברים יותר מידי. ברגע שאנחנו מתחילים “לחשוב על זה” – אנחנו נמצא עוד ועוד סיבות ל”למה לא” – “למה זה לא בשבילי”, “למה לא עכשיו”, “למה זה ייכשל” ועוד ועוד.

אם לעומת זאת, נתחיל את המומנטום, באופן כזה או אחר, תוך 5 שניות לכל היותר מהרגע שעלה הדחף – נצליח למנוע מהמוח מלחסום אותנו. אחרת המוח שלנו יעצור אותנו. הוא ימציא לנו תירוצים וסיפורים מפה ועד מחרתיים ויעצור את הדחף. לא סתם “דחף” בהיפוך אותיות הוא “פחד” 🙂

רוצים דוגמאות?? לזנק מהמיטה ברגע שהשעון צלצל. לנעול את נעלי הספורט ולצאת לאימון. לשלוח את האימייל ללקוח הפוטנציאלי. לעשות כל דבר שקשור למטרה שלנו. תוך 5 שניות מהרגע שהמחשבה עברה לנו בראש.

פשוט, אך לא קל 🙂 כמו שמל אומרת – חוק החמש שניות לא גורם לדברים להיות יותר “קלים”. אלא הוא פשוט גורם להם לקרות

רוצים עוד דוגמה? אני כמובן תמיד מעדיפה מחשבות שקשורות לאורח חיים בריא ושינוי חיובי!

אז אם למשל, עוברת לכם בראש המחשבה ש”באמת אני צריך להיכנס לכושר” – בצעו תוך 5 שניות גג פעולה כלשהי שמקדמת אתכם לעבר המטרה – צרו קשר עם מאמנת או הירשמו למסגרת כושר כלשהי. גם אם אח”כ תחליטו לבטל. גם אם אין לכם עכשיו זמן להכניס אימונים בלו”ז. גם אם אלף ואחד דברים – פשוט לבצע, לעשות, ללא היסוס

או אם ממש עכשיו עוברת לכם המחשבה שאתם חייבים לעשות שינוי בריאותי בתזונה – זרקו את כל החטיפים הלא בריאים לפח ממש באותו רגע שבעברה המחשבה (או ארזו ותרמו אותם, הבנתם את הרעיון :). 

עוד אומרת מל רובינס, שלפי עקרון החמש שניות אפילו לא צריך לחכות למוטיבציה שתבוא, כי עצם הפעולה (והאינרציה שלה) תיצור את המוטיבציה = Create Motivation by Taking an Action! כלומר, ברגע שאנחנו מתחילים לפעול – גם בלי חשק של ממש (יעני, מכריחים את עצמינו לפעול) – זה יוצר מומנטום ואנרגיה לפעולה. ובהדרגה הפעולה הופכת ליותר פשוטה וקלה לתחזק ולשמר, עד כדי אוטומטית! ממש כמו שאומרים – עם האוכל בא התיאבון 🙂

הרעיון הוא – להכריח את עצמינו לעשות דווקא את מה שלכאורה “לא בא לנו” ברגע שהמחשבה הזו עברה לנו במוח – כדי להוציא את עצמינו מאזור הנוחות וההרגלים שתוקעים אותנו וכדי להפוך את עצמינו לגירסה הכי טובה של עצמינו. 

So Don’t wait, Just Make it Happen! 

5-4-3-2-1

GOOOOO!!

נ.ב. אם אתם צריכים עזרה ביישום, תכנון, הוצאה לפועל ועוד – מוזמנים לדבר איתי בפרטי לקביעת שיחת ייעוץ ללא התחייבות לתהליך ליווי מנטלי אישי. יאללה, צאו לדרך! 

הכותבת הינה מאמנת מנטלית לאורח חיים בריא 
ומאמנת כושר ותזונה מוסמכת מטעם הג’ימנסיה ישראל ו NCS ביה”ס למאמני תזונה

המשיכו לעקוב בכל המדיות: 

https://linktr.ee/MeitalGabay

לינק להשארת פרטים

קישור להרצאה של מל רובינס ב TED !

נושאי כתבות נוספים

פוסטים אחרונים

עקבו אחרי

הצטרפו לניוזלטר

רוצים אימון מתנה לבית?